Światło w biurze

Światło w biurze

Praca biurowa wymaga od Nas coraz więcej koncentracji. Zajmując się dokumentami czy pracując przed komputerem – powinniśmy być w pełni sił i mieć otwarty umysł. Aby Nasza praca była wydajna powinniśmy mieć odpowiednio przygotowane miejsce pracy.

 

Oświetlenie jest jednym z czynników, za które odpowiada Nasz szef. Światło powinno być dobrane zgodnie z polskimi normami, zgodnie z par 26 ust 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.(t.j.Dz. U. 2003 Nr 169 poz. 1650 ze zm.).

Prawidłowe oświetlenie musi spełniać trzy podstawowe funkcje, a mianowicie:

  • zapewnienie bezpieczeństwa ludziom przebywającym w danym pomieszczeniu,
  • zapewnienie odpowiednich warunków potrzebnych do wykonywania zadań wzrokowych
  • pomoc w właściwym kreowaniu otoczenia świetlnego.

Światło wpływa nie tylko na komfort pracy, ale również na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Oświetlenie odpowiada za Naszą „wygodę widzenia”, oczy mniej się męczą, a ewentualne wady wzroku nie pogłębiają się. Oczywiście jeśli przebywamy w miejscach prawidłowo oświetlonych jesteśmy mniej narażeni na wszelkiego rodzaju depresje i załamania nerwowe.

 

Źródło: Biuro Bez Bólu – Oświecone biuro – czyli jak dostosować oświetlenie w miejscu pracy

Jak więc dostosować oświetlenie w miejscu pracy?

  1. Wykorzystanie światła naturalnego. Gdy przez okno wpada dużo światła dziennego ustaw monitor prostopadle do niego, da to najlepszy efekt. Promienie nie będą odbijać się od ekranu ani nic nie będzie ich zasłaniać.
  2. Regulowana lampa na biurko. Pozwala dostarczyć światło tam gdzie go brakuje z powodu braku dostępu do okna, czy złego ułożenia oświetlenia górnego. Wpływa pozytywnie na redukcję odblasków oraz zmęczenie oczu. Oprócz pełnej regulacji wysokości taka lampa powinna dać możliwości obrotu, pozwalające na dopasowanie kąta padania promieni oraz różną intensywność światła do wyboru.
  3. Eliminacja odblasków. Światło odbija się od monitora gdy pada wprost na niego. Sposobów jest kilka: obróć ekran, dostosuj żaluzje, użyj odpowiednich nakładek na monitor, które działają jak filtry.
  4. Redukcja oświetlenia fluorescencyjnego. Jeśli jest ono zbyt ostre może powodować rozmycie się obrazu na ekranach komputerów. Jest to bardzo męczące dla oczu. Aby temu zapobiec wystarczy wykręcić kilka żarówek w oświetleniu górnym i skorzystać z lamp biurkowych.
  5. Kolor światła. Najlepiej dobrać żarówki świecące w miękkim żółtym kolorze. Mają znacznie lepsze wpływ na nasze oczy niż ich jasne, białe odpowiedniki. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby pełne jednakowe oświetlenie.

 

 

Źródło: http://biurobezbolu.pl