Podnóżek do pracy przy komputerze – jak wybrać?

Bóle nóg to częsta dolegliwość u osób pracujących całymi dniami za biurkiem. Zazwyczaj są one wynikiem siedzenia w jednej, nieodpowiedniej pozycji, co doprowadza do nieodpowiedniego krążenia w nogach. Zbagatelizowanie takich dolegliwości może prowadzić do poważniejszych problemów np. do chorób żył (więcej o zapobieganiu chorobom żył znajdziesz tu).Dlatego też warto rozważyć wybór odpowiedniego podnóżka biurowego, co może pomóc uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

Przy wyborze podnóżka należy zwrócić uwagę na kilka istotnych zagadnień:

Jakość:

Bardzo ważnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę wybierając podnóżek jest jakość jego wykonania. Gdy nie znamy danego modelu podnóżka i nie jesteśmy pewni co do jakości jego wykonania warto zwrócić uwagę na długość udzielanej przez producenta gwarancji. Czym dłuższa gwarancja tym dłużej będziemy mogli zgodnie z zapewnieniami producenta polegać na danym podnóżku mając pewność, że gdy dojdzie do jakiejś niespodziewanej awarii problem ten rozwiąże właściciel marki.

Podnóżki producentów Fellowes i Kensington, które znajdą Państwo u nas na stronie, posiadają 12 m-cy gwarancji.

Komfort:

Priorytetem przy wyborze podnóżka powinna być: możliwość regulacji kąta nachylenia, antypoślizgowa powierzchnia, gumowe nóżki i trwała konstrukcja. Warto również zwrócić uwagę na wymiary podstawy pod stopy, tak aby nie okazała się zbyt mała. Najpopularniejsze wymiary to: 41-46 cm szerokości i 29-34 cm długości .

Wymogi prawne:

Kwestię konieczności wyposażenia stanowiska pracy w podnóżek reguluje rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zgodnie z nim stanowisko pracy z monitorem ekranowym pracodawca powinien wyposażyć w podnóżek:

 

  • na życzenie pracownika
  • gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze.

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 r. nr 148, poz. 973)