Kompresja – pończochy uciskowe

Leczenie zachowawcze chorób żył ma na celu poprawę stanu zdrowia z zastosowaniem terapii kompresyjnej oraz ruchowej. Pończochy uciskowe ściskają rozszerzone żyły, przywracając zastawkom żylnym zdolność zamykania się, co uniemożliwia przepływ krwi w nieprawidłowym kierunku, czyli wstecz od serca.

Niezbędną kompresję zapewniają nowoczesne medyczne pończochy i rajstopy uciskowe, które zapobiegają tworzeniu się nowych żylaków i kontrolują istniejącą chorobę żył. Nieleczona choroba żył stale postępuje i może przybrać postać przewlekłą. Z tego względu szczególnie ważne jest zapobieganie pogorszeniu się lub powikłaniom poprzez systematyczne noszenie odzieży kompresyjnej.

Terapia kompresyjna odgrywa ważną rolę w leczeniu obrzęku limfatycznego. Dobrze dopasowane części garderoby powodują wzrost ciśnienia wewnątrz tkanek, co sprzyja redystrybucji chłonki i jej odpływowi. Odzież kompresyjna jest istotnym ogniwem trwającego leczenia i należy ją zawsze nosić, aby zapewnić stałe zmniejszanie objętości kończyn.