Jak odpowiednio ustawić fotel biurowy?

Jak odpowiednio ustawić fotel biurowy?

Ergonomiczny fotel biurowy to narzędzie, które przy odpowiednim ustawieniu jest w stanie pomóc w utrzymaniu prawidłowej pozycji podczas siedzenia. Nie wystarczy jednak tylko na nim usiąść. Odpowiednie ustawienie fotela biurowego jest tym od czego powinniśmy zacząć konfigurację naszego stanowiska pracy w biurze.

1. Na miarę łokcia

Należy usiąść wygodnie, jak najbliżej biurka. Ramiona powinny znajdować się w pozycji równoległej do kręgosłupa a dłonie na klawiaturze. Jeśli łokcie nie tworzą kąta 90° należy wyregulować wysokość krzesła.

2. Na miarę uda

Należy zweryfikować prawidłowe ułożenie nóg. W tym celu sprawdzamy czy można łatwo wsunąć palce dłoni pod udo z przodu fotela. Jeśli jest to trudne lub niemożliwe należy użyć podnóżka w celu zmniejszenia napięcia mięśni nóg. Jeśli natomiast jest zbyt wiele przestrzeni można podnieść wysokość krzesła, pod warunkiem, że spełniony jest  punkt 1.

3. Na miarę pięści

Należy sprawdzić czy głębokość krzesła jest odpowiednia. Aby to  zweryfikować należy usiąść tak, by pośladki znalazły się maksymalnie z tyłu krzesła i zmierzyć odległość między tylną częścią naszej łydki a przodem krzesła – sprawdzić czy mieści się tam nasza zaciśnięta dłoń. Jeśli odległość jest zbyt mała należy umieścić z tyłu pleców poduszkę wysuwając się lekko do przodu lub zmienić krzesło. Niektóre krzesła mają możliwość przybliżenia oparcia do siedziska krzesła – należy więc sprawdzić, czy w używanym przez nas krześle jest taka możliwość.

4. Wsparcie dla pleców

Oparcie krzesła powinno być w taki sposób wyprofilowane, aby dolna część kręgosłupa wyginała się naturalnie w lekki łuk. Takie wsparcie jest nieocenione w redukcji obciążenia pleców. Nie należy się również pochylać w fotelu ani garbić, gdyż w tej pozycji odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest bardzo obciążony.

5. Rzut oka

Z punktu widzenia obciążenia głowy i szyi ważne jest odpowiednie ustawienie monitora. Najlepiej jest, gdy górna krawędź monitora znajduje się na wysokości oczu, a monitor jest lekko odchylony do tyłu. W takiej sytuacji utrzymując głowę w pozycji naturalnej – lekko pochyloną do przodu (ok 20-250) będziemy mogli pod kątem prostym patrzeć na środek wysokości monitora.

6. Podłokietnik

Ważne jest, aby nasze ramiona znajdowały się na odpowiedniej wysokości, co zmniejsza napięcie mięśni szyi i obręczy barkowej. W tym celu należy wyregulować podłokietniki w taki sposób, by minimalnie podnosiły ramiona do góry. Można też oprzeć przedramiona na blacie biurka.

 

Źródło:

http://archiwum.ciop.pl/15040

https://www.spine-health.com/wellness/ergonomics/office-chair-how-reduce-back-pain