Ćwiczenia które można wykonywać w biurze

Ćwiczenia które można wykonywać w biurze

Praca za biurkiem nie tylko obciąża plecy, oczy czy nadgarstki. To również ograniczenie aktywności ruchowej prowadzące do pojawienia się nadwagi, a nawet otyłości. Siedzący tryb życia przyczynia się również do pogorszenia nastroju, braku energii oraz gorszego radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Proponujemy zestaw 4 ćwiczeń, które można wykonywać w biurze.

Ćwiczenie I – rozciąganie od głowy do palców stóp

To dobry sposób na rozpoczęcie dnia. Pozwala również na rozgrzanie mięśni i poprawę samopoczucia.

Przechyl głowę do ramienia, aż poczujesz rozciąganie. Przytrzymaj przez kilka sekund. Wykonaj ćwiczenie na prawą i lewą stronę. Wyprostuj plecy i zacznij wykonywać krążenia ramion. Najpierw do przodu, a potem do tyłu. Powtórz kilka razy.Wyciągnij wyprostowaną dłoń przed siebie. Palce skierowane do podłogi. Drugą ręką delikatnie i z wyczuciem ciągnij do siebie. Wykonaj na lewą, a następnie prawą stronę. Unieś stopę i wykonuj małe kółka. W lewą stronę, a potem w prawą. Zmień stopę.

Ćwiczenia II – siedząc za biurkiem

Możesz je wykonać, wtedy kiedy masz wystarczająco dużo miejsca, aby wyprostować nogi.

Usiądź prosto. Unieść jedną nogę na wysokość biodra i wytrzymaj przez 10-15 sekund, napinając mięśnie. Opuść nogę i zmień stronę. Powtórz 15 razy. Przysiady przy biurku można wykonywać w ciągu dnia, podczas wstawania i siadania. Ustaw się w takiej pozycji, jakbyś miał zamiar usiąść. Staraj się, aby kolana nie wychodziły za linię palców. Kiedy już dotkniesz krzesła wstań i powtórz ćwiczenie. Pod biurkiem możesz wykonać popularne ćwiczenie – nożyczyce – wzmacniają one nie tylko mięśnie ud, ale również brzucha.

Wyprostuj nogi i napnij mięśnie brzucha. Rozszerz trochę nogi i zacznij je krzyżować, aż poczujesz zmęczenie.

Ćwiczenie III – sposoby na zwiększenie aktywności fizycznej

Aby zachować dużą aktywność fizyczną w biurze zamiast wysyłać maile do współpracowników dostarcz informację osobiście.

Odwiedzaj dalej położoną toaletę, aby więcej spacerować i oderwać się od pracy za biurkiem. Staraj się chodzić szybciej, aby podnieść tętno i przyspieszyć pracę serca. Korzystaj ze schodów zamiast windy. W ten sposób zadbasz o swoje samopoczucie i sylwetkę.

Ćwiczenie IV – wzmocnienie mięśni pośladków

Wykonuj to, aby wzmocnić mięśnie pośladków i złagodzić ból pleców.

Wstań za krzesłem i złap za oparcie. Odchyl nogę do tyłu i napnij mięśnie ud oraz pośladków. Wytrzymaj w takiej pozycji przez 30 sekund. Rozluźnij się i powtórz ćwiczenie.